Bezpečné jízdy z baru domů s #UberBREATHE

S blížícími se svátky je víc příležitostí napít se s kolegy, přáteli nebo rodinou. Ale každý den se v České republice stanou desítky dopravních nehod způsobených řidičem pod vlivem alkoholu. V Praze počet takových nehod dosáhl 401* jen za období leden až listopad 2015. Celkově, Světová zdravotnická organizce odhaduje, že právě alkoholem je způsobeno 30 až 40 % všech smrtelných dopravních nehod.

Řízení pod vlivem alkoholu lidé často berou na lehkou váhu a mají pocit, že jeho konzumace neovlivní jejich schopnosti. „Alkohol stojí za každou desátou smrtelnou nehodou na silnici. Nejrizikovější hladina alkoholu u motoristy je v rozmezí od 0,5 promile do 1,5 promile. Hladina 0,8 promile zvyšuje riziko dopravní nehody 3krát, 1,5 promile pak 22krát. U řidičů, kteří usedají za volant právě s tímto obsahem alkoholu v krvi, narůstá dokonce až 200krát pravděpodobnost účasti na smrtelné dopravní nehodě,“ říká Pavel Gregor, adiktolog a psychoterapeut z psychiatrické nemocnice Bohnice.

Není překvapením, že většina těchto tragických nehod se stane během noci a víkendu – v časech, kdy je obtížné se dostat se domů a kdy se na veřejnou hromadnou dopravu musí dlouho čekat.

Technologie jako je Uber – kde cestující stisknou tlačítko a svezou se do pár minut v jakékoliv denní době – tohle všechno může změnit. Z vlastní zkušenosti víme, že pokud lidé mají na výběr spolehlivou a dostupnou alternativu, tak neřídí po večeru stráveném v restauraci či baru. Ve skutečnosti téměř ve všech městech, kde působíme, není pro Uber špička v ranních hodinách nebo na konci pracovní doby, ale pozdě v noci, kdy zavírají bary. Naše nejvytíženější časy jsou typicky páteční a sobotní noci. Na grafu vidíte, kdy naši partnerští řidiči uskuteční nejvíc jízd během běžného víkendu v Praze.

hourly_trips_DUI_prague

Tento trend je stejný napříč několika dalšími městy:

DUI_all

Začátkem tohoto roku akademici z americké Temple University porovnali míry úmrtí souvisejících s alkoholem v kalifornských městech před a poté, co byl v městě spuštěn Uber. Zjistili, že po příchodu platformy Uber do města se podíl trgických úmrtí v důsledku nehod způsobených alkoholem snížil z 9,2 na 5,6 procenta. Jiná studie zjistila, že v Seattlu počet zatčení za řízení pod vlivem alkoholu klesl o 10 procent poté, co byl Uber uvedení na místní trh.

Ridesharingové služby jako je Uber mění způsob myšlení, jakým lidé uvažují o řízení a pití alkoholu. Tím, že poskytuje spolehlivou jízdu jedním stisknutím – bez ohledu na čas nebo místo, Uber umožňuje lidem udělat lepší a bezpečnější rozhodnutí nejen v době vánočních večírků, ale po celý rok. 

Co je UberBREATHE?

Ve dnech od 16. do 19. prosince se můžete v níže uvedených klubech setkat s UberBREATHE zařízením, které měří hladinu alkoholu v krvi. Stačí dýchnout a máte 300 Kč na jízdu domů.

Kde v Praze najdete UberBREATHE?

16.12. – Klub Lávka

17.12. – Music bar Lucerna

18.12. – Hangar Bar

19.12. – Malostranská Beseda

UberBreathe

Těšíme se na vás!

Tým Uber Praha

 

*Zdroj:Ředitelství služby dopravní policie, Policie ČR

Featured articles

Uber for Business now makes it easy to give your customers a ride

We’re excited to expand the Uber for Business platform beyond business travel, to include a world-class customer transportation solution, Uber Central. With Uber Central, organizations of all shapes and sizes can now easily provide on-demand, door-to-door transportation for their customers, clients, and guests.

UberEATS: Using technology to build a reliable food delivery experience

A little over a year ago, we set out to put a new spin on an old classic–make reliable food delivery available at the tap of a button. Back then, we started by offering food in the UberEATS app from 1,000 pioneering restaurant partners in four cities. And today, more than 40,000 restaurants globally–from poke shops to pasta spots–are sharing food with customers through UberEATS. With a growing restaurant community comes more choices and more complexity. So we’re cooking up features to continue to make UberEATS easy and reliable. Here is a taste–

Let’s take care of each other

This flu season, we’re delivering free flu-fighting care packages across the country. When you receive a pack, you’ll have the option to request a free flu shot from a registered nurse–for up to 5 people.