Uber přijíždí do Brna

Dnes je velký den. Uber si od dnešního dne můžeš objednat i v Brně. Stáhni si aplikaci a hurá na cestu! Rychle, bezpečně a spolehlivě od 9,90 Kč/kmJak si objednat Uber?

Poté, co si stáhneš aplikaci a založíš svůj účet, stačí už jen třikrát stisknout tlačítko a je to!

  • Zadej cíl cesty. Jedeš do práce, na rande, do fitka nebo do baru? Stačí vybrat adresu!
  • Stiskni “Objednat uberPOP”. Ještě před objednávkou uvidíš, kolik Tě jízda bude přibližně stát a za jak dlouho řidič přijede.
  • Potvrď místo vyzvednutí. Špendlík můžeš posunout přesně tam, kde chceš, aby Tě řidič čekal.  
  • Po ukončení jízdy stačí vystoupit z auta. Částka se Ti automaticky stáhne z platební karty a Ty ohodnotíš řidiče, který Tě svezl. Hotovost není třeba.

Kolik to stojí?

Ceny jsou stejné jako v Praze.

9,90 Kč/kilometr
3 Kč/minuta ve voze
25 Kč nástupní sazba

50 Kč poplatek za zrušení jízdy
55 Kč minimální jízdné

Získej slevu na první jízdu! V aplikaci v sekci Promo akce zadej kód AHOJBRNO a sleva 300 Kč na první jízdu je Tvoje!

Moc se na Tebe těšíme při cestách Uberem a nezapomeň sdílet zážitek ze své první jízdy s hashtagem #UberBrno

Uber už používáš a máš kamarády v Brně? Sdílej svůj kód a nabídni jim tak první 3 jízdy se slevou 50 Kč! Jakmile cestu uskuteční, odměníme se Ti slevou 50 Kč na každou z příštích 3 jízd.

 

Featured articles

5 Times You’ll Need To Order UberEATS This Semester

Whether you’re a freshman or a senior headed back to campus this fall, one thing is certain—you’ll need to eat. And there is nothing worse than being limited to questionable cafeteria food or taking a chance on expired leftovers in the back of the fridge. The best news? UberEATS is expanding to 30+ major college campuses by the end of the year, from Penn State to LSU to Boise State. Since we want you to focus on what you love about college and not worry about your next meal, we’re predicting the 5 times you’ll need to order UberEATS this semester.

Get a Taste of the World: UberEATS is in 100+ Cities

We are excited to surpass the 100th city mark by welcoming two Brazilian cities, Rio de Janeiro and Belo Horizonte, to the UberEATS family. From Atlanta to Warsaw, people have truly embraced this easy and reliable way to discover the food they love at the push of a button. Whether that’s an Indian inspired samosa, a good old-fashioned American burger or Vietnamese pho, people in 27 countries are using UberEATS to get a taste of the world’s flavors at the push of a button.

Uber for Business now makes it easy to give your customers a ride

We’re excited to expand the Uber for Business platform beyond business travel, to include a world-class customer transportation solution, Uber Central. With Uber Central, organizations of all shapes and sizes can now easily provide on-demand, door-to-door transportation for their customers, clients, and guests.