Snižujeme ceny uberPOP v Praze

Váš oblíbený uberPOP je od dnešní půlnoci ještě dostupnější. Snižili jsme totiž ceny o neuvěřitelných 15%.

Usilujeme o to, aby Uber byl nejspolehlivější a nejdostupnější způsob přepravy po Praze – takový, že si jedním kliknutím objednáte vůz, kdykoliv a kdekoliv. Snížením cen věříme, že se Uber pro vás stane tím pravým parťákem při každodenním cestování po městě.

Podívejte se na přehled nových cen uberPOP

uberPOP Staré ceny Nové ceny
Základní taxa 27 Kč 25 Kč
Cena za kilometr jízdy 11 Kč 9,90 Kč
Cena za minutu jízdy 4 Kč 3 Kč
Minimální jízdné 50 Kč 55 Kč
Storno poplatek 50 Kč 50 Kč 
Featured articles

5 Times You’ll Need To Order UberEATS This Semester

Whether you’re a freshman or a senior headed back to campus this fall, one thing is certain—you’ll need to eat. And there is nothing worse than being limited to questionable cafeteria food or taking a chance on expired leftovers in the back of the fridge. The best news? UberEATS is expanding to 30+ major college campuses by the end of the year, from Penn State to LSU to Boise State. Since we want you to focus on what you love about college and not worry about your next meal, we’re predicting the 5 times you’ll need to order UberEATS this semester.

Get a Taste of the World: UberEATS is in 100+ Cities

We are excited to surpass the 100th city mark by welcoming two Brazilian cities, Rio de Janeiro and Belo Horizonte, to the UberEATS family. From Atlanta to Warsaw, people have truly embraced this easy and reliable way to discover the food they love at the push of a button. Whether that’s an Indian inspired samosa, a good old-fashioned American burger or Vietnamese pho, people in 27 countries are using UberEATS to get a taste of the world’s flavors at the push of a button.

Uber for Business now makes it easy to give your customers a ride

We’re excited to expand the Uber for Business platform beyond business travel, to include a world-class customer transportation solution, Uber Central. With Uber Central, organizations of all shapes and sizes can now easily provide on-demand, door-to-door transportation for their customers, clients, and guests.