Rider Zero Ondřej Kobza


Dneska je to pro nás  výjimečný den – zahájili jsme uberPOP v Praze!

A prvním cestujícím, kdo se nechal svézt s řidičem uberPOP, nemohl být  nikdo jiný než člověk, který Prahu miluje a záleží mu na její budoucnosti a rozvoji. Jsme moc rádi, že to byl právě hybatel městského života Ondřej Kobza, který se svezl s řidičem Tomášem do jedné z kaváren, které Ondřej vlastní. Ondřeje znáte nejen jako kavárníka, ale především jako hlavního autora a iniciátora zážitků v pražských ulicích, ať už jsou to Piána na ulici, šachové stolky, plánovaný veršomat nebo Pražský vývar, který podporuje projekty, které pomáhají oživovat prostředí kolem nás.

 

Featured articles

Uber for Business now makes it easy to give your customers a ride

We’re excited to expand the Uber for Business platform beyond business travel, to include a world-class customer transportation solution, Uber Central. With Uber Central, organizations of all shapes and sizes can now easily provide on-demand, door-to-door transportation for their customers, clients, and guests.

UberEATS: Using technology to build a reliable food delivery experience

A little over a year ago, we set out to put a new spin on an old classic–make reliable food delivery available at the tap of a button. Back then, we started by offering food in the UberEATS app from 1,000 pioneering restaurant partners in four cities. And today, more than 40,000 restaurants globally–from poke shops to pasta spots–are sharing food with customers through UberEATS. With a growing restaurant community comes more choices and more complexity. So we’re cooking up features to continue to make UberEATS easy and reliable. Here is a taste–

Let’s take care of each other

This flu season, we’re delivering free flu-fighting care packages across the country. When you receive a pack, you’ll have the option to request a free flu shot from a registered nurse–for up to 5 people.