Jedna z miliardy

Marvin a Ara nám udělali obrovskou radost.  Za cenu 5 liber na Štědrý den spolu uskutečnili miliardtou jízdu. Cestující Marvin a partner Ara jeli v Hondě Insight Hybrid z London Fields, Hackney, do Hoxtonu.

Jedna miliarda. O takovém množství jízd jsme si při založení Uber v San Franciscu před 5 a půl lety nenechávali ani snít. Za to, že Marvin a Ara se zapsali do naší kroniky úspěchů, bude Marvin jezdit celý rok zadarmo a Ara získal dovolenou dle svého výběru v jednom z měst, kde Uber působí.

Marvin zahájil jízdu v charitativní organizaci Hackney Pirates, která se zabývá vzděláváním, motivací a osobním rozvojem dětí mezi lety 9 až 12 lety ve čtvrti Hackney. Rozhodli jsme se tamní komunitu finančně podpořit, aby mladí lidé v budoucnosti uspěli nejen ve škole.  

Děkujeme Marvinovi a Arovi, kteří byli součástí našeho milníku. Děkujeme i Vám, partnerům a cestujícím, kteří využívali Uber při předchozích 999 999 999 jízdách. Těšíme se na další jízdy a úspěchy a do nového roku Vám přejeme mnoho bezpečných návratů domů.

Krásný nový rok!

Featured articles

Uber for Business now makes it easy to give your customers a ride

We’re excited to expand the Uber for Business platform beyond business travel, to include a world-class customer transportation solution, Uber Central. With Uber Central, organizations of all shapes and sizes can now easily provide on-demand, door-to-door transportation for their customers, clients, and guests.

UberEATS: Using technology to build a reliable food delivery experience

A little over a year ago, we set out to put a new spin on an old classic–make reliable food delivery available at the tap of a button. Back then, we started by offering food in the UberEATS app from 1,000 pioneering restaurant partners in four cities. And today, more than 40,000 restaurants globally–from poke shops to pasta spots–are sharing food with customers through UberEATS. With a growing restaurant community comes more choices and more complexity. So we’re cooking up features to continue to make UberEATS easy and reliable. Here is a taste–

Let’s take care of each other

This flu season, we’re delivering free flu-fighting care packages across the country. When you receive a pack, you’ll have the option to request a free flu shot from a registered nurse–for up to 5 people.